Ar susimąstėte kada ir kur dingsta buityje, pramonėje, žemės ūkyje užteršti ir panaudoti nuotekų vandenys? Kaip jie ,,atsinaujina‘‘ , kokiais būdais  surenkami ir išvalomi?

Kazio Griniaus gimnazijos gabių mokinių projekto ,,Lietuvos lobynai‘‘, vadovaujamo  mokytojų Dalės Petraitienės ir Laimos Pečiulienės 1-2 klasių dalyviai spalio 17-18 dieną turėjo galimybę tai patirti ir pamatyti savo akimis. Išvykos metu sužinojom, kad per dieną į šią įmonę patenka nuo 1000 iki 1300m3 nuotekų vandens, kad nuotekoms yra naudojami trys vandens valymo etapai-mechaninis valymas, biologinis valymas ir  nusodinimas.

Mechaninis valymas susideda iš dviejų etapų :

ŸGrotos-nutekamieji vandenys pirmiausia košiami pro stambias ir smulkias grotas,  jos sulaiko stambias priemaišas, kad neužkimštų tolesnių valymo įrenginių vamzdynų.

Smėliagaudės-jos pašalina mineralines priemaišas tai yra smėlį, šlaką, rūdis, purvą, dulkes ir kitas  nuosėdas.

Mums taip pat papasakojo,kad biologinis vandens valymas, tai svarbi nuotekų valymo proceso dalis.  Jo metu mikroorganizmai suskaido ir maistui suvartoja nuotekose esančius organinius teršalus, taip išvalydami vandenį. Bakterijų fiziologinės galimybės maitinim medžiagų ir aplinkos sąlygų atžvilgiu labai įvairiapusiškas, ir tai leidžia pašalinti beveik visus organinius junginius.

O nusodinimo būdu-vandenį atskyrus nuo mums nevartojamų medžiagų mums lieka matomas tik dumblinas vanduo.  Po antrinio valymo viršuje susikaupia negyvas dumblas kuris atsiskiria nuo vandens.

Lankėmės ir laboratorijoje, kur atliekami specialūs tyrimai, kad vanduo atitiktų atitinkamus normatyvus. Stebėjome , kaip gaminamas pats švariausias- distiliuotas vanduo.

Šios išvykos metu mes, projekto dalyviai, pamatėme, kokį ilgą kelią turi praeiti nuotekos, kad vanduo būtų išvalytas, supratome, kaip mes turim tausoti švarų geriamą vandenį, stengtis jo neteršti ir neleisti teršti kitiems.

Projekto dalyviai 2b Milda Bašinskaitė, 1b Milda Sadauskaitė