Kazlų Rūdos Kazio Griniaus gimnazija kartu su trimis ES šalimis, įgyvendindama antrą tarptautinį daugiašalį Comenius projektą „Istoriniai prekybiniai keliai ir jų reikšmė miestui ir regionui”( rugsėjo 24-27dienomis), įvykdė penktą patnerių susitikimą Bratislavoje (Slovakija),  Stredna Odborna skola Samuela Jurkovica mokykloje.

Projekto partnerių darbinio susitikimo tikslas šį kartą buvo pamatyti ir sužinoti, kokie kiti prekybiniai keliai ( be Gintaro kelio) įtakojo šios šalies ekonominį bei kultūrinį vystymąsi.

Po 16 valandų trukusios kelionės mikroautobusu, penki gimnazijos mokytojai/-os ir šeši gimnazistai pasiekė Bratislavoje gyvenančius partnerius.

Mokyklos bendruomenė kaip visada pasirūpino mūsų  pietumis ir pažintine miesto apžvalga.

Vakare visi susitikome pensionato  „ Zlatá noha“ terasoje.

Nuo kalvos pro langus lomoje kiekvieną vakarą gėrėjomės šviečiančiais sostinės žiburiais.

Sekančią dieną prasidėjo intensyvi projekto programos veikla: programą pradėjome nuo Smolenice pilies, kurios paskirtis buvo ginti Karpatų pasienio perėją, apžvalgos. Pilis stovėjo prie taip vadinamo istorinio Bohemijos prekybinio kelio (tarp Čekijos ir Saksonijos). Šimtmečių bėgyje ji buvo keletą kartų sugriauta, užimta turkų, išdeginta Napoleono karų metu, atiteko kaip užstatas grafui J. Palffy, kuris ją visiškai atstatė. Dabar čia įrengtos konferencijų salės.

Kremnica - kitas mūsų lankytas miestas buvo vienas pagrindinių kalnakasybos rajonų pasaulyje viduramžiais ir šiais laikais, dėl gausių aukso rūdos nuosėdų Kremnicos kalnuose. 13 a. regiono gyventojai nukentėjo nuo mongolų invazijos. Po užpuolimo Vengrijos karalystės valdovas pakvietė naujakurius iš Vokietijos įsikurti vietovėje ir atkurti kalnakasybą mieste. 1328 m. Karolis Robertas gyvenvietei suteikė karališkojo miesto privilegijas. Tuo metu veikė kalykla.

1335 m. ji pradėjo kaldinti florinus, o vėliau ir Kremnicos dukatus. Kalykla tapo vienintele ir svarbiausia visoje Vengrijos karalystėje, Čekoslovakijoje ir dabartinėje Slovakijoje.

Banska Štiavnica– miestas Banska Bistricos krašte, Štiavnicos kalnuose, prie Štiavnicos upės. Vietovė buvo gyvenama nuo neolito laikų. III a. pr. m. e. hunai čia įkūrė sidabro kasyklą ir gyvenvietę. X-XI a. toje vietoje įsikūrė slavai. Teritorija priklausė Vengrijos karalystei, čia buvo pagrindinė vengrų sidabro kasykla. 1735 m. įkurta pirmoji Vengrijoje kalnakasybos mokykla, vėliau virtusi akademija (pirmąja technine aukštąja mokykla pasaulyje). Vystėsi spalvotosios metalurgijos (švino, cinko, vario lydymas) pramonė.

Šiandien  yra kalnakasybos muziejus. Veikia miškų ūkio akademija (buvusi Kasybos akademija). Apylinkėse trykšta mineralinės versmės.1993 m. Banska Štiavnicos senamiestis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Penktadienį projekto dalyviai rinkosi mokykloje,  apibendrino įvykusių veiklų rezultatus.  Partneriai iš Vengrijos pristatė skaidres iš baigiamojo pirmųjų projekto metų vizito Lietuvoje,  kurioje puikiai atsispindėjo mūsų priėmimo programą.  Mūsų gimnazistai pademonstravo žaismingą abiturienčių R. Martinaitytės ir G.Vaišnoraitės sukurtą filmą apie patrnerių susitikimą Lietuvoje.

 Vyr. koordinatorė M. Hecker įteikė anketą projekto veiklos įvertinimui, kurią parsivežę į mokyklas, pateiksime visiems projekto dalyviams.

Apibendrintus  anketos rezultatus aptarsime darbiniame vizite  Vokietijoje spalio 21 – 25 dienomis.

Taip pat buvo  buvo pasidalinta mintimis apie sukauptą patirtį ir pasikeista idėjomis sklandžiam dar likusių antrųjų projekto metų priėmimo programų vykdymui.

Grįždami namo mes dar  užsukome į Jaskyňa Driny stalaktitų urvus, vienintelius vakarų Slovakijoje.

Dėkojame slovakų partneriams ir jų mokinių grupei, lydėjusiai projekto dalyvius mokinius ne tik ekskursijų, bet ir laisvalaikio metu ir  parengusiems turtingą pažintinę programą.

                                                                                                 Regina Bartkuvienė
               Kazlų Rudos Kazo Griniaus gimnazijos vokiečių kalbos mokytoja metodininke,
               Projekto koordinatorė

 

foto gal

 e dienynas

aktuali info

priemimas

 

 

 

facebook

 

 

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas