Žvarbią rugsėjo 27 d. popietę puikiai nusiteikęs projekto „Tyrėjų klubo“ narių būrys, lydimas mokytojų Daivos, Ritos ir Laimos, išskubėjo į aštuntąjį kartą Lietuvoje vykstantį „Tyrėjų nakties“ renginį.

Kas ta „Tyrėjų naktis“???

„Tyrėjų naktis” yra išskirtinis renginys, kai daugelis Europos mokslo ir tyrimų laboratorijų atveria duris ir pabendrauti su visuomene išeina tie, kurie paprastai dirba už gerai uždarytų durų. Tądien mokslo entuziastai turės puikią progą susipažinti su įtraukiančiais ir intriguojančiais darbais.

„Tyrėjų nakties” metu mokslininkai kviečia dalyvauti eksperimentuose, simuliacijose, interaktyviose darbo grupėse, paskaitose, apskrito stalo diskusijose ir debatuose, parodose, ekskursijose ir konkursuose. Siekiama, kad kiekvienas – nuo mažo iki didelio – mokslo pasaulyje atrastų savo atradimus.

Projekto tikslas – didinti mokslininkų pripažinimą visuomenėje sudarant galimybę iš arti susipažinti su jų darbais ir pasiekimais.

Projektą „Tyrėjų naktis 2013” įgyvendina Baltijos pažangių technologijų institutas kartu su partneriais Aleksandro Stulginskio universitetu, Kauno technologijos universitetu, Klaipėdos universitetu, Lietuvos istorijos institutu, Socialinių inovacijų institutu, Šiaulių universitetu, Vilniaus universitetu, Vilniaus Gedimino technikos universitetu, Vytauto didžiojo universitetu. Prie projekto kviečiamos jungtis visos bendrojo lavinimo mokyklos.

Mūsų projekto dalyviai šiais metais nusprendė apsilankyti Kauno technologijos universiteto „Tyrėjų nakties“ renginiuose. Programa buvo itin plati, tad kiekvienas radome nemažą skaičių užsiėmimų, į kuriuos vos suspėjome lakstyti. Juk norisi viską išgirsti savo ausimis, pamatyti savo akimis, patirti, išbandyti, sužinoti patiems, o ne tenkintis vien kitų pasakojimais.

Projekto fizikai lankėsi robotų konstravimo užsiėmime, kuriame patys, per keletą valandų, pasigamino įvairias funkcijas atliekantį robotuką.  Klausėmės paskaitos apie energetikos rūšis ir jų taikymo perspektyvas  Lietuvoje. Buvo išties naudinga sužinoti kompetentingo dėstytojo nuomonę apie naujos atominės elektrinės statybų Lietuvoje projektą.  Moksleiviai taip pat gaminosi ir leido į orą vandens slėgines raketas, gilinosi į mikroschemų gamybos principus, optines iliuzijas ir dar daug kitų fizikinių reiškinių. Turėjome unikalią galimybę susipažinti su pirmojo lietuviško nano palydovo modeliu ir sudalyvauti pirmųjų lietuviškų  žodžių, nuskambėsiančių kosmose, rinkimuose.

Chemijos ir biologijos mylėtojai lankėsi paskaitose „Širdies matematinis modelis“, „Aerozolis-kuo kvėpuojame ir ko nematome?“ ir kt. Dalis mokinių lankėsi KTU Cheminės technologijos fakulteto laboratorijose, kuriose susipažino su naujausia įranga ir cheminių tyrimų metodais, stebėjo pramoninės absorbcijos procesą, dalyvavo paskaitoje apie augalų bioaktyvių junginių išskyrimą. Daugelis skubėjo prie Kauno zoologijos sodo stendo, kur galėjo paimti į rankas žalčius, gyvates, Madagaskaro dainuojančius tarakonus ir kitus vabzdžius bei roplius.

Tai maža dalelė visų aplankytų renginių. Be mokslinės veiklos  atsipalaidavome dainavimo, šokio užsiėmimuose, žaisdami šaškėmis bei KTU studentų sukurtus žaidimus ar dalyvaudami protų mūšiuose.

Visi išvykoje dalyvavę projekto „Tyrėjų klubas“ džiaugėsi susipažinę su KTU gyvenimu, pasisėmę naujų žinių ir idėjų savo tiriamiesiems darbams. Esame labai dėkingi mūsų šauniosioms vadovėms:  fizikos mokytojai Ritai Martinkienei, chemijos mokytojai Laimai Pečiulienei ir matematikos mokytojai Daivai Vaišnorienei.

Keletas moksleivių minčių apie išvyką:

„Buvau „Aukštų įtampų laboratorijoje“. Tai vieta, kur generuojama galinga elektros srovė. Laboratorijos vedėjai leido man iš arčiau pamatyti visą generacijos įrangą, kuri, kaip tokio dydžio patalpoje, yra išties įspūdinga, paaiškino, kokių apsaugos priemonių turi imtis ten dirbantys žmonės. Po to man buvo parodyta, kaip iš 220 kV imituojamas žaibas, kad jis ne visada pagal dėsnį trenks tik į aukščiausią objektą. Davė patarimų, kaip apsisaugoti nuo žaibo. „Demonstraciniuose fizikiniuose bandymuose“ buvo rodomi esminiai, žymiausi visų laikų fizikų bandymai, labiausiai nulėmę fizikos raidą iki šių laikų, pvz.: bandymai, kuriuos atliko Faradėjus, Niutonas, Kulonas ir t.t. Moksleivių laboratorijoje buvo galima atlikti tikrus laboratorinius darbus, kurie priminė bandymus mūsų fizikos kabinete. Pagal darbo eigą galėjai užsiimti praktika ir pagal formules atlikti skaičiavimus. Bandymai buvo susiję su elektros gamyba, energijos, kūno judėjimo apskaičiavimu. Tikiuosi ir kitais metais sudalyvauti “Tyrėjų naktyje“! „ (Mantas)

„Buvau paskaitoje " Metalų atsiradimas ". Paskaitoje buvome dviese. Man labai patiko kaip dėstytojas pateikė informaciją, jis ne tik pasakojo, rodė skaidres, tačiau ir davė paliesti senuosius metalus, leido juo pažiūrėti per mikroskopus. Papasakojo visą atsiradimo raidą. Dar sužinojau kad yra metai kurie turi formos atmintį (tarkim jeigu paimkim metalo siūlelį ir perlenkime ir įmetus į karštą vandenį jis išsitiesina). Taip pat senieji metalai yra labai brangūs, ne vien todėl , kad jie jau pagaminti kelis šimtus metų, bet ir todėl, kad jų gamybos procesas buvo visai kitoks, ir tarkim peilis buvo gaminamas sluoksniuojant metalą. Taip pat buvau paskaitoje “Ateities energetika Lietuvoje“. Buvo labai įdomu klausyti, dėstytojas pateikė ne tik faktus, bet ir davė pavyzdžius realiam gyvenime. Iš šių paskaitų tikrai sužinojau gana daug, taip pat maniau, kad dėstytojai labai rimti, tačiau jie labai draugiški ir supratingi, džiaugiuosi, kad dalyvavau šitam renginyje:)“ (Simona)

                                                                                                                              Arūnė Makarevičiūtė,
                                                                                                                                 3d gimnazistė 

foto gal

 e dienynas

aktuali info

priemimas

 

 

 

facebook

 

 

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas